Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie

Decyzja o zakupie nieruchomości to jedna z najważniejszych, które podejmujemy w ciągu naszego życia. Wśród osób rozważających zakup „M” na własność, pierwszym punktem spornym często jest wybór: kupić dom czy mieszkanie? Dziś postaramy się podpowiedzieć, jak wybrnąć z impasu.

Określ oczekiwania względem nieruchomości

Na początku dobrze jest określić oczekiwania, jakie ma się względem swojego przyszłego miejsca zamieszkania. Nieruchomość ma być położona w centrum, czy raczej na obrzeżach? Cenisz spokój i bliskość natury, czy lubisz tętniące życiem miejskie ulice? Każdy z nas posiada inne preferencje, które wpływają na to, jakie warunki traktujemy jako komfortowe. Dodatkowo, wiele zależy od tego, czy chcemy zakupić przestrzeń do samodzielnego zamieszkania, czy też będziemy dzielić przestrzeń z partnerem/partnerką lub liczną rodziną.

Poniżej przedstawiamy zalety przemawiające za wyborem danego typu nieruchomości, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Zalety zakupu domu

Dom położony poza granicami dużego miasta, zwykle będzie konkurował z mieszkaniem blisko centrum niższą ceną. Od lat deweloperzy oferują nowe domy w dobrze skomunikowanych, podmiejskich lokalizacjach, dzięki czemu nie trzeba martwić się o możliwość łatwego dostania się do centrum. To ważne, bo to właśnie centrum lub jego okolicach często pracujemy, uczęszczamy do szkół itp.

Przy większości domów znajdują się ogrody, które można wykorzystywać na różne sposoby. W zależności od ich metrażu, dają one opcję podziału na strefy: wypoczynkową, dla dzieci, rekreacyjną, czy nawet uprawną. Są również doskonałym sposobem na powiększenie powierzchni domu: odpowiednio zaaranżowany tarasu może stać się przedłużeniem salonu.

Zakup domu wiąże się także z inną formą rozliczania tzw. kosztów stałych czyli opłat. Nie obowiązuje tu bowiem czynsz, który ponosić muszą osoby mieszkające w blokach mieszkalnych.

Dom ma jeszcze jedną, dla wielu bardzo ważną cechę – daje poczucie prywatności i niezależności. Wszystkie kwestie remontowe, dotyczące zagospodarowania przestrzeni wokół domu czy organizacji spotkań towarzyskich nie muszą być konsultowane z innymi mieszkańcami. Tak bywa to w przypadku mieszkańców tzw. „blokowisk”. Dla tych, którzy cenią sobie wolność i indywidualizm, zakup domu  od dewelopera może okazać się najdogodniejszą opcją.

Zalety zakupu mieszkania

Mieszkania są lepszą propozycją dla wszystkich, którzy lubią mieć wszystko pod ręką – na osiedlach bloków wielorodzinnych zlokalizowane są sklepy pierwszej potrzeby, apteki, różnego rodzaju punkty usługowe. Rozbudowane siatki połączeń komunikacji miejskiej umożliwiają szybkie przemieszczanie się w miejsca porozrzucane po mapie miasta.

Mieszkanie w bloku to także dobry wybór dla osób towarzyskich, ekstrawertycznych, którym nie będzie sprawiała problemu nieustanna obecność sąsiadów.

Zakup mieszkania warto rozważyć, jeśli nie potrzebujemy dużej przestrzeni do codziennego użytkowania lub nasza praca związana jest głównie z wyjazdami. Przy aktywnym trybie życia lub minimalistycznym podejściu do posiadanych rzeczy zdecydowanie łatwiej utrzymać jest mniejszy metraż, aniżeli dom o dużej powierzchni użytkowej.

Przed podjęciem decyzji o zakupie wymarzonego mieszkania czy domu warto dobrze przemyśleć, która z tych opcji sprawi, że w nowym miejscu będziemy naprawdę szczęśliwi i spełnieni. Podejmując decyzję warto jednak pamiętać, że z czasem potrzeby i preferencje mogą się zmienić, a zakupu nieruchomości dokonujemy zwykle na długie lata. Warto więc zastanowić się, czy to, co jest ważne dla nas dziś, będzie równie ważne za 5 czy 10 lat, na kolejnym etapie życia.